15. EDYCJA DNIA OTWARTEGO NOTARIATU
„Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie. Porozmawiaj o tym z notariuszem” – tak brzmi temat 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 23listopada 2024 r.
w godzinach 10-16. Notariusze w 34 miastach w Polsce będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie (w wyznaczonych lokalizacjach), telefonicznie (pod wskazanymi numerami telefonów) oraz online (na czacie oraz w trakcie streamingu na żywo).
Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych we współpracy z Fundacją na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego oraz spółką Rejestry Notarialne. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy,
jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie
dla realizacji zakładanych celów.
Temat: „Jak uniknąć konfliktów majątkowych w rodzinie”
Tegoroczny temat Dnia Otwartego Notariatu został wybrany nieprzypadkowo – notariusze jako eksperci w sprawach związanych z przekazywaniem majątku wiedzą, jak uniknąć konfliktów majątkowych
w rodzinie, i służą w tym zakresie konkretnymi radami. Szczególny nacisk zostanie położony w tym roku na przybliżenie i wyjaśnienie skutków prawnych następujących czynności notarialnych:
• zrzeczenia się zachowku
• pełnomocnictwa
• zrzeczenia się dziedziczenia
• sporządzenia testamentu
• dokonania darowizny
• ustanowienia fundacji rodzinnej
• powołania zarządcy sukcesyjnego
• sporządzenia umów majątkowych małżeńskich.
Notariusz jest najczęściej kojarzony ze spadkami i dziedziczeniem oraz nabywaniem nieruchomości,
co potwierdza każda kolejna edycja Dnia Otwartego Notariatu. Tymczasem wachlarz czynności notarialnych, których można dokonać w kancelarii notarialnej, jest naprawdę szeroki, a temat przewodni nie ogranicza zakresu udzielanych informacji.
Format: stacjonarnie, telefonicznie, online
W czasie 15. edycji Dnia Otwartego Notariatu bezpłatną informację prawną u notariusza będzie można pozyskać na kilka sposobów:
• stacjonarnie: w wyznaczonych lokalizacjach w 34 miastach w całej Polsce (Białystok, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gorzów Wlkp., Jelenia Góra, Katowice, Kluczbork, Konin,Koszalin, Kłodzko, Kraków, Legnica, Leszno, Lublin, Łódź, Olesno, Oleśnica, Olsztyn, Opole, Piła, Poznań, Puck, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Świdnica, Tarnowskie Góry, Tczew, Wałbrzych, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra)
• telefonicznie: pod wskazanymi regionalnymi numerami telefonów (pełna lista numerów telefonów zostanie podana najpóźniej we wrześniu)
• online: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem w dniu wydarzenia będą transmitowane na żywo wywiady z notariuszami na tematy związane z bezpiecznym przekazywaniem majątku w rodzinie i firmie; odpowiedzi na pytania zadawane
za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl (formularz będzie aktywny w listopadzie), jak również notariusze będą odpowiadali na pytania zadawane na Messengerze oraz w komentarzach pod postami.
Edukacja prawna przez cały rok
Każda edycja Dnia Otwartego Notariatu ma inny temat, co roku powstają więc nowe materiały edukacyjne. Są one publikowane na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl, gdzie obecnie można czerpać cenną wiedzę z:
• ponad 30 broszur informacyjnych dotyczących wybranych czynności notarialnych oraz sposobów zabezpieczenia majątku własnego oraz firmowego, m.in. odrzucenia spadku, zrzeczenia się zachowku, testamentów, umowy przedwstępnej czy ustanowienia pełnomocnika,
• opisów czynności notarialnych – na czym one polegają i jak notariusz może pomóc,
• praktycznych informacji dotyczących rozwiązań prawnych w poszczególnych krajach europejskich, m.in. zakupu nieruchomości w Europie, dziedziczenia, ochrony osób małoletnich i specjalnej troski.
Na kanale Porozmawiaj z notariuszem w serwisie YouTube został opublikowany zapis z transmisji
na żywo, którą można było oglądać w czasie Dnia Otwartego Notariatu 2023, tj.:
• zapis wywiadów z notariuszami na tematy związane z czynnościami dokonywanymi w kancelarii notarialnej, np. zabezpieczenia majątku, dziedziczenia, zachowku, bezpiecznego nabywania nieruchomości, spadku z elementem transgranicznym czy majątku w związkach partnerskich i rodzinach patchworkowych,
• sesja Q&A, czyli odpowiedzi notariuszy na pytania dotyczące wybranych czynności notarialnych.
W sumie na tym kanale zostało udostępnionych prawie 100 nagrań – unikatowych materiałów edukacyjnych związanych z Dniem Otwartym Notariatu od 2020 roku.
Samorząd notarialny – Krajowa Rada Notarialna i rady izb notarialnych – jest organizatorem innych całorocznych akcji mających na celu edukację prawną. Są to:
• „Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku” mający na celu przybliżenie seniorom wybranych czynności notarialnych, które pozwolą im bezpiecznie dokonać czynności prawnych, szczególnie tych związanych z przekazywaniem majątku,
• „Notariusz w szkole – wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych”. Jej celem jest przybliżenie młodym ludziom specyfiki zawodu notariusza, czynności notarialnych, których
po osiągnięciu pełnoletności będą dokonywać w swoim imieniu, oraz uświadomienie,
że za swoje decyzje będą ponosić pełną odpowiedzialność.
Więcej informacji: www.porozmawiajznotariuszem.pl